Kopi luwak, czyli najbardziej nietypowa kawa ziarnista

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Sięgają po nią osoby niezależnie od płci i wieku. Za najsmaczniejszą uważana jest kawa sprzedawana w ziarnach. Mieląc ją, a następnie parząc, można uzyskać najbardziej aromatyczny napar charakteryzujący się głębokim smakiem. Wśród kaw sprzedawanych w ziarnach na uwagę bez wątpienia zasługuje kopi luwak. Poznajmy ją nieco bliżej.

Czym jest kawa luwak?

Pod tą nietypową nazwą kryje się kawa, która wytwarzana jest z ziaren pozyskiwanych z odchodów łaskuna muzanga. Jest to zwierzę zamieszkujące tereny południowo-wschodniej Azji. Bardzo lubi owoce kawowca. Jego układ pokarmowy nie radzi sobie jednak z trawieniem jego nasion. Ziarna – po nadtrawieniu i niewielkim sfermentowaniu – przechodzą przez przewód pokarmowy. W efekcie są wydalane. Co ciekawe, zwierzę wybiera jedynie owoce najlepszej jakości. Przejście przez przewód pokarmowy sprawia, że ziarna tracą charakterystyczną goryczkę. W efekcie kawa z nich przyrządzona cechuje się wyjątkowo łagodnym smakiem.

Czy za taką kawę trzeba dużo zapłacić?

Kopi luwak to obecnie najdroższa kawa na świecie. Za kilogram cennych ziaren trzeba zapłacić blisko tysiąc euro. W efekcie na picie takiego naparu mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Co wpływa na tak wysoką cenę? Wszystko za sprawą niewielkich zbiorów. W ciągu roku zbiera się bowiem jedynie około 400 kilogramów ziaren. Największą popularnością kopi luwak cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Bardzo cenią ją również mieszkańcy Japonii. Od pewnego czasu można ją kupić również w polskich sklepach.

Znajdź swoją kawę na sklep z kawą cafesilesia.pl

Wykonanie: Pozycjonowanie stron Katowice - SFEO

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?